Dziś jest: Wtorek 16 stycznia 2018, imieniny: Marcelego i Włodzimierza

28-01-2013

RECYTOWALI W KARNICACH

Po raz kolejny odbywają się eliminacje do Małego Konkursu Recytatorskiego, prowadzące do udziału w etapie powiatowym i wojewódzkim. Gminny Klub Kultury w Karnicach i w tym roku przystąpił do promowania poprawnej i literackiej polszczyzny, przeprowadzając 24 stycznia br. konkurs na szczeblu gminnym.
Organizacja przeglądu spotkała się z wielkim zainteresowaniem okolicznych młodych mieszkańców, którzy rywalizowali w następujących kategoriach wiekowych: kl. I-III (dwa wiersze z literatury dziecięcej), kl. IV-VI i młodzież gimnazjalna (wiersz plus fragment prozy). Na zaprezentowanie wybranego przez siebie repertuaru, uczestnicy mieli nie więcej niż 5 minut: - Zdaje się, że to mało czasu. Trochę się stresowaliśmy, ale na szczęście wszyscy zdążyli - powiedział Jakub, uczestnik eliminacji. Wybierany przez dzieci i młodzież repertuar był bardzo zróżnicowany, poczynając na literaturze elitarnej, kończąc na masowej (np. fragmenty "Harry Potter i Insygnia Śmierci" J. K. Rowlling).
W komisji weryfikującej umiejętności recytatorskie młodych żaków znalazły się osoby reprezentujące instytucje kulturalne oraz oświatowe: Elżbieta Maślij (Dyrektor Gminnej Publicznej Biblioteki w Karnicach), Teresa Szydłowska (Dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Karnicach), Irena Syropiatko (bibliotekarz GBP w Karnicach/filia w Cerkwicy) oraz Ewa Trębicka (Dyrektor GKK w Karnicach). Do konkursu przystąpiło piętnaścioro uczniów, których komisja oceniała według ustalonych kryteriów (dobór repertuaru, interpretacja utworu, kultura słowa oraz ogólny wyraz artystyczny). Po dwugodzinnej rywalizacji jury wyłoniło następujących zwycięzców:

Kategoria: kl. I-III:
  I miejsce- Wiktoria Kelner,
  II - Przemysław Pudo,
  III - Wiktoria Brauze.

Kl. IV-VI:
  I - Julia Kolanek,
  II - Gabriela Stogowska,
  III - Kinga Rydz

Gimnazjum:
  I - Kamila Fiołek,
  II - Aleksandra Kwiecień,
  III - Dominika Jankowska.

Laureaci zostali zakwalifikowani do eliminacji powiatowych, które odbędą się 16 lutego w Gryfickim Domu Kultury.

Kasia Gran, Mariusz Rakoski