© DOŻYNKOWE SPOTKANIE Z TRADYCJĄ 2022 - Karnice

Tegoroczne Święto Plonów w Gminie Karnice przebiegło przy sprzyjającej aurze pogodowej i pozytywnej atmosferze. Mieszkańcy i goście mogli degustować wiele wspaniałych potraw i podziwiać piękne stoiska przygotowane przez sołectwa. Na scenie wybrzmiały zarówno ludowe melodie jak też taneczne rytmy. Również podczas wieczornego koncertu zespołu Czerwone Gitary doskonale bawiło się wielu mieszkańców Naszej gminy i powiatu.

Święto Plonów w Gminie Karnice ma wieloletnią tradycję. Jest dla mieszkańców czasem radości i podziękowań Panu Bogu za plony, a rolnikom za ciężką pracę i codzienny trud. Tegoroczne zwieńczenie żniw czyli Dożynkowe Spotkanie z Tradycją odbyło się w sobotę 3 września. Rozpoczęła je uroczysta msza święta celebrowana przez  proboszczów z Karnic oraz Cerkwicy – ks. Ryszarda Wiencisa oraz ks. dr Andrzeja Supłata w intencji rolników. Następnie w barwnym korowodzie przemaszerowano pod Gminny Klub Kultury w Karnicach, gdzie Wójt Gminy Karnice Lech Puzdrowski i Przewodniczący Rady Gminy Karnice Andrzej Przeździęk powitali wszystkich gości. Sylwia van Horne i Marek Kurek czyli starostwie tegorocznych dożynek przekazali na ręce Wójta chleb dożynkowy, a mieszkańcy oraz zebrani goście zostali obdarowani wypiekami z tegorocznych zbóż.

Dożynki w Karnicach są wyjątkowe, ze względu na zróżnicowany program i bogatą ofertę sołeckich stoisk. Kolorowe i pomysłowe dekoracje dopełniały dożynkowy klimat, a słoneczna pogoda oraz miła atmosfera zachęcały do degustacji dań i wspólnej zabawy. W ogromnym kotle na stoisku gminnym przygotowana została zupa gulaszowa, a na patelni XXL dożynkowe leczo. Nad idealnym smakiem potraw czuwał Robert Bochenko, który w towarzystwie gospodarzy dożynek pomagał również w wydawaniu potraw.

Jak co roku podczas święta plonów w Karnicach sołectwa rywalizowały ze sobą w pięciu kategoriach. Komisja konkursowa oceniła je następująco:

Wieniec tradycyjny:

 1. miejsce – Sołectwo Węgorzyn,
 2. miejsce – Sołectwo Ciećmierz,
 3. miejsce – Sołectwo Karnice.

Wieniec nowoczesny:

 1. miejsce – Sołectwo Ninikowo,
 2. miejsce – Sołectwo Cerkwica,
 3. miejsce – Sołectwo Czaplin Wielki.

Najpiękniejsze stoisko:

 1. miejsce – Sołectwo Czaplin Mały i Sołectwo Konarzewo,
 2. miejsce – Sołectwo Karnice,
 3. miejsce – Sołectwo Trzeszyn.

Najlepsza potrawa słona:

 1. miejsce – Sołectwo Paprotno- zupa dyniowa z grzankami,
 2. miejsce - Sołectwo Dreżewo - kołduny w rosole,
 3. miejsce – Sołectwo Trzeszyn - zupa królewska.

Najlepsza potrawa słodka:

 1. miejsce – Sołectwo Węgorzyn – rolada bezowa,
 2. miejsce – Sołectwo Niczonów – tarta z owocami,
 3. miejsce – Sołectwo Trzeszyn – ciasto marchewkowe.

Poza sołeckimi stoiskami na święcie plonów w Karnicach zaprezentowało się również Koło PZW nr 5 Liwia Łuża z Cerkwicy, Komenda Powiatowa Policji z Gryfic, a także KOWR. Na wszystkie dzieci czekały natomiast dmuchane zjeżdżalnie. Na placu dożynkowym znajdowało się także stoisko charytatywne ze słodkimi wypiekami, gdzie zbierano fundusze na leczenie Dawida Asztęborskiego.

Wszystkim dożynkowym gościom swoimi występami czas umilały lokalne zespoły takie jak: Czerwona Róża, Połączeni Muzyką i Żurawianki. Na scenie zaprezentowały się także zespoły z zaprzyjaźnionej gminy Kłodawa czyli Bukowina oraz Od Nova. Tuż przed gwiazdą wieczoru do tańca zagrzewała wszystkich niezawodna kapela Kryzys z Nowogardu.

Bez wątpienia największą atrakcją tegorocznych dożynek był jednak koncert polskich Beatlesów czyli zespołu Czerwone Gitary. Zgromadził on liczną publiczność, która chętnie śpiewała razem z zespołem znane i lubiane utwory m.in. „Biały krzyż”, „Takie ładne oczy”, „Anna Maria”, „Matura”. Te i wiele innych piosenek wywoływały u zebranych uśmiech na twarzy, ale także przywoływały wiele pięknych wspomnień. Czerwone Gitary w Karnicach zaprezentowały zarówno największe przeboje z początkowego okresu działalności grupy, jak i nowe propozycje. Każdy utwór ciekawie zapowiedziany był przez legendarnego perkusistę  i współzałożyciela Czerwonych Gitar Jerzego Skrzypczyka. I jak to na dobrym koncercie bywa, nie zabrakło również utworów na bis, a gromkie brawa publiczności były podziękowaniem za wspaniały występ. Zespół zagrał w składzie: Jerzy Skrzypczyk, Arkadiusz Wiśniewski, Mieczysław Wądołowski, Dariusz Olszewski i Marek Jabłoński.

Koncert nie był jednak ostatnią z przygotowanych atrakcji. Tuż po nim odbyło się FireShow czyli taniec z ogniem, a nastepnie do późnych godzin nocnych publiczność bawił zespół Good Music Fans.


Organizacja dożynek była możliwa dzięki sponsorom:

Gaz System i Projekt Baltic Pipe
PGE Energia Odnawialna
Bank Spółdzielczy w Gryficach
Rop-Benz Szymon Kurek
Budmar Mariusz Stosio
Eko Energia sp. z o.o.
Zakład Usług Geodezyjnych Geo-Tur Zygmunt Turkosz
Horban sp.z o.o Sylwia i Johan van Horne
Pigpol sp. z o.o. Sławomir Mazur
Mariusz Wyrembek
Bogdan Zelwak
4CS (Four Consult) Sławomir Kozieł
Maximus Broker sp. z o.o
Enea Oświetlenie sp. z o.o.
Przedsiębiorstwo PKS Gryfice
Gospodarstwo Rolne Tadeusz Bloch
Gospodarstwo Rolne Mateusz Bloch
Pracownia Projektowa Progaz
Mirosław Kupryjaniuk
Pedrobud Marcin Niżniowski
Transscan Ryszard Pilipionek

 • 4056
  LICZBA LUDNOŚCI GMINY
 • 133.12
  POWIERZCHNIA GMINY W KM2
 • 29
  LICZBA MIEJSCOWOŚCI
 • 16
  LICZBA SOŁECTW