Dziś jest: Piątek 24 listopada 2017, imieniny: Jana i Flory

05-12-2012

DNI PROFILAKTYKI W ZSP W KARNICACH

ZAWSZE IDŹ BEZPIECZNĄ DROGĄ, BĄDŹ ROZSĄDNY STOP NAŁOGOM!

W Zespole Szkół Publicznych w Karnicach, którego dyrektorem jest pani Teresa Szydłowska, wychowawcy klas szkoły podstawowej i gimnazjum starają się, aby szkoła wywierała pozytywny wpływ na samopoczucie uczniów, ich emocje oraz sposób w jaki funkcjonują w świecie, jak nawiązują relacje z innymi ludźmi. Dlatego też tegoroczne dni profilaktyki, które miały miejsce w ZSP w Karnicach w dniach 26-28 listopada zostały zaplanowane pod kątem propagowania aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia.RUCH I PRAWIDŁOWE ODŻYWIANIE RECEPTĄ NA DŁUGIE ŻYCIE

Okazuje się, że wiele dzieci nie znajduje czasu i chęci na sport i aktywną rekreację. Konsekwencje tego niekiedy bywają poważne. Coraz więcej dzieci ma zaburzenia w przemianie materii i cierpi na nadwagę czy otyłość. Brak ruchu i zła dieta uwidacznia się już u najmłodszych uczniów naszej szkoły. Spotkanie z panią Sarą Fedeńczak, trenerem Welles z Klubu Zdrowego Odżywiania z Gryfic pomoże w podejmowaniu właściwych nawyków żywieniowych przez uczniów i zaczną oni właściwie korzystać z aktywności fizycznej.
W kolejnym dniu działań profilaktycznych uczniowie mogli sprawdzić swoją kondycję na zajęciach fitness prowadzonych przez instruktor panią Melanię Poczekało z Trzebiatowa. Zarówno maluchy jak i starsi uczniowie aktywnie uczestniczyli w ćwiczeniach przy muzyce, której słuchają na co dzień . Okazało się, że można relaksować się i robić coś pożytecznego dla ciała jednocześnie.

"INTERNETOWA PUŁAPKA","UTRACONE MARZENIA" TO WARTO BYŁO OBEJRZEĆ W ZSP W KARNICACH

Teatr"Kurtyna"z Krakowa zaprezentowała uczniom kl. IV-VI spektakl pt:"Internetowa pułapka".
Poruszał on temat Internetu,, komunikowania się z ludźmi poprzez sieć internetową, korzystania z popularnych portali społecznościowych. Z jednej strony pokazuje Internet jako kopalnię wiedzy, umożliwiający komunikację z mieszkańcami całego świata, z drugiej strony Internet niosący zagrożenia, pokazujący sceny przemocy, pornografię, zachęcający do popełniania przestępstw. Poprzez anonimowość internautów stwarzający możliwość oszukiwania czy dręczenia innych ludzi (starking).W spektaklu zwrócono uwagę na samotność dzieci, wyobcowanie, brak możliwości rozmowy o problemach z osobą dorosłą, ucieczkę w świat wirtualny. Wzywa też dzieci o rozsądne korzystanie z Internetu, przestrzegając przed ludźmi,którzy mogą wyrządzić im krzywdę. Głównym tematem spektaklu"Stracone marzenia", który mogli obejrzeć gimnazjaliści z ZSP w Karnicach był alkohol, który bywa nadużywany przez młodzież. Pity nierozsądnie w różnych miejscach i okolicznościach często powoduje tragiczne w skutkach zdarzenia. W spektaklu pokazany był młody chłopak, który przez swoją głupotę i nierozwagę zniszczył karierę sportową innemu młodemu mężczyźnie.
Chcemy aby gimnazjum, którzy za kilka lat odbiorą upragnione prawo jazdy mieli świadomość odpowiedzialność, jaka za tym idzie. Zamierzamy uświadomić młodzieży,że alkohol wypity nawet w najmniejszej ilości spowalnia reakcję kierowcy. A dorosłość to podejmowanie mądrych i odpowiedzialnych decyzji bez narażania siebie i innych na utratę zdrowia."DOPALACZE MOGĄ CIE WYPALIĆ"

Dopalacze, to specyfiki o działaniu stymulującym, halucynogennym, relaksującym oraz psychodelicznym. Są to substytuty narkotyków, które działają na człowieka w bardzo podobny sposób jak prawdziwe narkotyki. Mają negatywny wpływ na organizm człowieka, zwłaszcza osoby dojrzewającej. O tym już wiedzą uczniowie Zespołu Szkół Publicznych w Karnicach
Jakie wywołują działania negatywne na organizm dopalaczy?
Lista jest długa:

 • } nudności,
 • } bóle głowy,
 • } stany lękowe,
 • } bezsenność,
 • } drgawki
 • } problemy z oddychaniem,
 • } znużenie silny ból głowy,
 • } ataki szału,
 • } urojenia znaczne podwyższenie temperatury ciała
 • } biegunka,} zawroty głowy,} obfite pocenie się ciała,
 • } śpiączka wymioty i brązowienie skóry

Najważniejsze jest uświadamianie potencjalnych użytkowników dopalaczy o ich szkodliwości."WSZYSCY NA SPRZEDAŻ"

Handel ludźmi jest postrzegany jako jedno z najpoważniejszych wyzwań XXI wieku, które stanowi największe naruszenie praw i godności człowieka. Handel ludźmi jest, po handlu narkotykami i handlu bronią, trzecim nielegalnym i najbardziej dochodowym biznesem na świecie.
Uczniowie gimnazjum w ZSP w Karnicach w ramach Dni Profilaktyki mieli możliwość obejrzenia filmu pt:"Wszyscy na sprzedaż", który został przekazany przez Komendę Wojewódzką Policji w Szczecinie jako materiał pokazowy.
Film został nakręcony przez uczniów szczecińskiego L.O w ramach konkursu"Profilaktyka oczami młodzieży".Składał się on z trzech części i dotykał wszystkich aspektów handlu ludźmi, zarówno prostytucji, żebractwa jak i niewolniczej pracy.
Po seansie młodzież gimnazjalna miała możliwość porozmawiania z prowadzącym zajęcia nauczycielem, na temat zasad bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach. Przyswoili sobie zasadę"ograniczonego zaufania", która dotyczy nie tylko kierowców ale również każdego z nas.

Mamy nadzieję, że nasze działania przyniosą wymierny skutek i uczniowie zaczną aktywnie spędzać wolny czas i będą zwracać uwagę na to, co jedzą.
Przecież przed nami Święta Bożego Narodzenia!!!