Dziś jest: Piątek 24 listopada 2017, imieniny: Jana i Flory

17-11-2011

MÓWIĄC "OJCZYZNA"

14 listopada 2011 roku w Szkole Podstawowej w Cerkwicy odbył się uroczysty apel z okazji 93 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Po 123 latach, które minęły od rozbiorów dokonanych przez Prusy, Austrię i Rosję, Polska w 1918 roku powróciła na mapę Europy. Polacy odzyskali swoją Ojczyznę.Uczniowie pod kierunkiem Pani Ireny Lewickiej i przy współpracy Pana Jana Kondarewicza przygotowali montaż słowno-muzyczny poświęcony Ziemi Ojczystej, za którą wiele pokoleń oddało życie. Na wstępie uroczystości Pani Dyrektor, Halina Maślij, powitała zaproszonych na uroczystość gości: Księdza Proboszcza, Kazimierza Olejniczaka, Panią Marię Luter, która w czasie II wojny światowej jako dziecko wraz z bratem i mamą była więziona w obozie koncentracyjnym w Majdanku oraz Pana Wiktora Włodyko, który jako chłopiec wraz z rodzicami został wywieziony na Syberię.

Po wprowadzeniu Pani Dyrektor rozbrzmiały słowa i tony sławiące ziemię, do której tęskni serce Polaka, o którą walczył, a czy Ją kocha?

Choć jej granice znajdziesz na mapach,
Ale o treści, co je wypełnia,
Powie ci tylko księżyca pełnia
 I mgła nad łąką, i liści zapach
(Antoni Słonimski)


Przy akompaniamencie Pana Jana Kondarewicza wszyscy przypomnieli sobie tony znanych pieśni i piosenek patriotycznych oraz dzieje hymnu państwowego.Niepodległa ojczyzna, a tym samym wolność, nie jest nam dana raz na zawsze. Jak mówił kardynał Karol Wojtyła: „Wolność stale trzeba zdobywać, nie można jej tylko posiadać. Przychodzi jako dar, utrzymuje się poprzez zmagania. Dar i zmagania wpisują się w karty ukryte, a przecież jawne. Całym sobą płacisz za wolność, więc to wolnością nazywaj, że możesz płacąc, ciągle na nowo siebie posiadać. Tą zapłatą wchodzimy w historię i dotykamy jej opok. Którędy przebiega dział pokoleń miedzy tymi, co nie dopłacili, co musieli nadpłacić? Po której jesteśmy stronie?”

dr Irena Lewicka