Dziś jest: Piątek 24 listopada 2017, imieniny: Jana i Flory

20-10-2011

DZIEŃ PAPIESKI

W niedzielę 16 października przypadała 33. rocznica wyboru Jana Pawła II na głowę Kościoła. W tym roku rocznica miała wyjątkową wymowę, gdyż po raz pierwszy obchodzona będzie po beatyfikacji polskiego papieża, na sześć dni przed jego wspomnieniem liturgicznym, którego datę wyznaczył Watykan.
16 października 1978 roku cały świat w skupieniu oczekiwał najpierw na biały dym wydobywający się z komina Kaplicy Sykstyńskiej, a następnie na słowa "Habemus Papam" i pierwsze przemówienie nowego papieża. O godzinie 18.18 wierni zgromadzeni na Pl. św. Piotra zobaczyli biały dym, a o 18.44 nowy biskup Rzymu pojawił się na balkonie Bazyliki. Nieoczekiwanie był nim kardynał Karol Wojtyła - pielgrzym z dalekiego kraju.

Długie były to obrady,
a gdy dym popłynął biały,
niecierpliwe tłumy wiernych
ze zdumienia oniemiały.

Stał przed nimi - Polak,
przybysz z kraju dalekiego.
A w tym kraju wszyscy ludzie
już modlili się za niego.


Doniosła rocznica związana z wielkim wydarzeniem, a jednocześnie wyróżnieniem Polski na tle narodów świata poprzez wyniesienie Syna Tej Ziemi na Tron Piotrowy została uczczona w dniu 17 października w Szkole Podstawowej w Cerkwicy uroczystą akademią poświeconą pamięci Jana Pawła II. Na wstępie głos zabrała Dyrektor szkoły, Halina Maślij, która powitała wszystkich przybyłych na uroczystość, a zwłaszcza zaproszonych gości: Wójta Gminy Karnice, Lecha Puzdrowskiego oraz Księdza Proboszcza, Kazimierza Olejniczaka. Następnie w montażu słowno-muzycznym przygotowanym pod kierunkiem Pani dr Ireny Lewickiej, uczniowie klasy IV, V i VI  ukazali historię małego Karola, który został Wielkim Janem Pawłem II. W montażu rozbrzmiewały tony wybitnych twórców muzyki i poetyckie strofy Ewy Stadtműller poświecone Papieżowi, który po zakończeniu swojej ziemskiej wędrówki jest szczęśliwy w Domu Ojca.

Lepiej modlić się i prosić
aby wstawiał się za nami,
i żyć tak, ażeby widział,
że my także go kochamy.


dr Irena Lewicka