Dziś jest: Wtorek 16 stycznia 2018, imieniny: Marcelego i Włodzimierza

05-12-2013

SPOTKANIE Z PISARKĄ

Jest takie miejsce, które pozwala nam żyć podwójnie. Miejsce, w którym każda chwila zamienia się w życie pełne niezwykłych doznań i emocji. Kraina wyobraźni, bo to o nią tu się rozchodzi, jest w każdym z nas, a tajniki jej świata poznali uczniowie PSP w Cerkwicy dzięki spotkaniu autorskiemu z pisarką Joanną Marią Chmielewską.
Pani Joanna z wykształcenia jest pedagogiem, ale jej pasją od zawsze było pisanie. Jako mała dziewczynka pisała opowiadania i marzyła o poślubieniu indiańskiego wodza. Dziś możemy przeczytać jej książki nie tylko te pisane z myślą o dzieciach, ale również te dla dorosłych ("Poduszka w różowe słonie", "Sukienka z mgieł", "Karminowy szal"). Jest autorką powieści dla dzieci takich jak "Historia srebrnego talizmanu", "Neska i srebrny talizman" (za tę książkę była nominowana do nagrody literackiej w konkursie Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku 2011) oraz serii poetyckiej "Zaczarowane rymowanki". Inne książki pisane z myślą o dzieciach to "Niebieska niedźwiedzica", czytelnicy uznali tę książkę za Najlepszą Książkę Dziecięcą "Przecinek i kropka" 2012 (główna nagroda w konkursie Empiku) oraz "świeżo" wydana "Muszla". Dlaczego tak chętnie są czytane te książki? Może dlatego, że cechuje je bogata i piękna polszczyzna, a kreowane postaci są tak niesamowite, że trudno się z nimi rozstać i do tego te niesamowite historie, a ich przesłanie długo pozostaje w pamięci. Niektóre teksty Pani Joanny Marii Chmielewskiej możemy odnaleźć w podręcznikach i antologiach dla dzieci.
Uczniowie klas I-VI w Cerkwicy mieli okazję zapoznać się z twórczością pisarki oraz dowiedzieć się jak powstają książki. Dzieci zadawały wiele pytań, począwszy od tego: "Skąd wziął się pomysł napisania książki?" skończywszy na: "Jak wydać już napisaną książkę?". Jednak największe emocje wzbudziła wśród uczniów historia "Niebieskiej niedźwiedzicy", którą autorka przeczytała dzieciom. Wśród dzieci było widać wzruszenie, smutek i radość ze szczęśliwie zakończonej historii. Po spotkaniu Pani Dyrektor Halina Maślij wręczyła Pani Joannie Marii Chmielewskiej podziękowanie za wprowadzenie dzieci w świat książek, a Pani Dorota Bujanowska i Pani Justyna Jarząb, za tak pozytywne i ciepłe spotkanie, wręczyły bukiet kwiatów. Po spotkaniu zainteresowani uczniowie, mogli nabyć u pisarki książki jej pióra wraz z życzliwym autografem. Ale to nie koniec wrażeń związanych ze spotkaniem. Po rozdanych autografach, odbyły się warsztaty pisarskie dla chętnych uczniów. Uczestnicy warsztatów poprzez zabawę i ćwiczenia mieli okazję odkrywać własne ścieżki w krainie wyobraźni, wsłuchiwać się w historię z pozoru tylko zwyczajnych przedmiotów, kreować baśniowy świat oraz układać opowieści a przy tym świetnie się bawić. Dzieci po warsztatach podziękowały Pani Joannie za spotkanie i poświęcony im czas.

Justyna Jarząb