Dziś jest: Sobota 18 listopada 2017, imieniny: Anieli i Romana

19-04-2013

DWIE WAŻNE DATY

23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
8 maja - Dzień BibliotekarzaŚwiatowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Pomysł oddania hołdu książce i jej twórcom wywodzi się z Katalonii, gdzie w dniu św. Jerzego, patrona regionu, zgodnie z długą tradycją, obdarowywano kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.
Książka z różą - to dziś piękny zwyczaj związany z Międzynarodowym Dniem Książki i Praw Autorskich, w Polsce realizowanym m.in. w Krakowie - jako Polski Tydzień Bibliotek - Dzień Bibliotekarza.

Dzień 23 kwietnia stanowi symboliczną datę, gdyż właśnie pod tą datą urodziło się lub odeszło z tego świata wielu wybitnych pisarzy m.in. Miguel de Cervantes, William Shakespeare, Inca Garcilaso de la Vega, Vladimir Nabokov.

Od 2004 roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje na początku maja Tydzień Bibliotek. w ramach którego świętujemy Dzień Bibliotekarza. W tym okresie zapraszamy wszystkich zainteresowanych, dużych i małych lubiących i nie lubiących czytać, do odwiedzania naszej Biblioteki.

Biblioteka otwarta dla ciebie - każdy znajdzie coś dla siebie