Dziś jest: Piątek 24 listopada 2017, imieniny: Jana i Flory

01-03-2013

NARODOWY TEATR EDUKACJI

W dniach 18 i 19 lutego 2013r. uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami odwiedzili Dom Kultury w Gryficach. Okazją do wyjazdu były przedstawienia Narodowego Teatru Edukacji im. A. Mickiewicza z Wrocławia. Misją teatru jest tworzenie i realizacja projektów teatralnych oraz imprez edukacyjnych związanych z szeroko rozumianym wychowaniem poprzez sztukę, jak również przygotowaniem widza do świadomego i krytycznego korzystania z dorobku polskiej i światowej literatury.
Dzieci klas I-III obejrzały przedstawienie pt. "Przygody Baltazara i Wawelskiego Smoka". Była to nowa wersja znanej dzieciom bajki o Smoku Wawelskim.
Historia zaczyna się w momencie, gdy mieszkańcy Krakowa dowiadują się o porwaniu Profesora Baltazara Gąbki - wybitnego badacza latających żab - przez zbirów króla Krainy Deszczowców. Wielki przyjaciel profesora - książę Krak - namawia Wawelskiego Smoka, aby wraz z kucharzem Bartolinim wyruszył na ratunek Profesorowi. W ślad za nimi podąża tajemniczy szpieg z Krainy Deszczowców, który przez całą podróż próbuje spowolnić pościg. Nasi bohaterowie przeżywają wiele przygód, ale przyjaźń i dobro pozwalają im pokonać wszystkie przeszkody.

Dopełnieniem gry aktorów były barwne kostiumy, piękna oprawa muzyczna oraz bogata scenografia. Po zakończonym spektaklu uczniowie wzięli udział w warsztatach pt.: "Na czym polega praca aktora?". Dzięki tym zajęciom kolejne pokolenie młodych Polaków miało możliwość poznania znaczenie słowa przyjaźń, lojalność i dobroć doskonale się przy tym bawiąc. Spektakl podobał się wszystkim widzom.
Klasy IV-VI obejrzały przedstawienie pt.: "Nasz Mikołajek, czyli rzecz o dobrym wychowaniu". Spektakl zabrał widzów w barwną i ekscytującą przygodę, która może się wydarzyć w … każdy zwyczajny szkolny dzień. W wesołych i rozśpiewanych perypetiach naszych bohaterów młodzi widzowie bez trudności dostrzegli swoje wesołe przygody, doświadczenia i problemy z jakimi przychodzi im się zmierzyć każdego dnia. Tak jak Mikołajek i jego koledzy, Tomek Sawyer i Huckleberry Finn, czy też bohaterowie książek E. Niziurskiego ( " Siódme wtajemniczenie", " Sposób na Alcybiadesa" ) niezmiennie stawiamy sobie te same pytania : gdzie przebiega granica między dzieciństwem a dorosłością? Co to znaczy odpowiedzialność? I jaką ma wartość prawdziwa przyjaźń.

Bohater spektaklu - Mikołajek - próbował odpowiedzieć sobie na kilka pytań: Czy można ciągnąć dziewczynki za warkocze? Dlaczego czas na lekcji płynie dziesięć razy wolniej niż na boisku szkolnym? Skąd Nasza pani wie kto zjadł kredę? Czy warto się obrażać na całe życie? I czy szkoła jest komukolwiek potrzebna?
Te pytania zadawali sobie chyba wszyscy chłopcy i dziewczęta odkąd tylko wymyślono kredę, ławki i tablicę. Pytania skłoniły widzów do refleksji nad tym czym tak naprawdę jest dobre zachowanie?

Zamierzeniem twórców teatru jest przedstawienie różnych sposobów przenoszenia sztuki na scenę: od teatru lalek poprzez teatr cieni, pantomimy do aktora w żywym planie. W dialogach pojawia się fachowa terminologia: reżyser, obsada, inscenizacja, dubler, epizod, dykcja, mimika, gest, barwa głosu, interpretacja itp. Zobaczymy również lalki- jawajkę i kukłę.
Spektakle pozwoliły w sposób przystępny i ciekawy zrozumieć wiele zjawisk i pojęć czysto teatralnych. To propozycja podzielenia się z pedagogami i uczniami wiedzą na temat historii teatru, pokazania jego form, zaplecza, odsłaniając tajniki gry aktorskiej.

Emilia Kalota