Dziś jest: Piątek 24 listopada 2017, imieniny: Jana i Flory

10-12-2012

MULTIMEDIALNA LEKCJA FILMOWA

Dnia 29 listopada uczniowie naszej szkoły odwiedzili Dom Kultury w Gryficach, w którym miała miejsce niezwykła lekcja - "Multimedialna Lekcja Filmowa".
Uczniowie klas I-III uczestniczyli w prezentacji pt. "Dlaczego to się rusza? Rodzaje animacji" Na dużym ekranie zobaczyli, w jaki sposób artyści tworzą małe arcydzieła filmowe, czyli animację. Zapoznali się z techniką realizacji ruchomych obrazów, co pomogło im zrozumieć jej piękno. Spotkanie składało się z dwóch części. Pierwsza miała charakter multimedialnych prezentacji przeplatanych wykładami prowadzącego. Część ta zakończyła się quizem, w którym uczniowie mogli wykorzystać wiedzę zdobytą podczas prezentacji.

Po wprowadzeniu w tematykę, w części drugiej, uczniowie mieli okazję obejrzeć film animowany pt.: "Wyspa dinozaura 2".
Film opowiada o przygodach sympatycznego dinozaura. NA wyspie Tikiwu pojawia się nowy mieszkaniec. Jest nim mała panda o imieniu Babu. Mały dinozaur czuje się zazdrosny o nowa maskotkę przyjaciół z wyspy i postanawia odejść. Na swojej drodze spotyka podejrzanego biznesmana, który roztacza przed nim wspaniałą wizję interesu w postaci parku rozrywki.

Celem tych zajęć było zapoznanie uczniów z pojęciem filmu animowanego. Uczniowie poznali techniki charakterystyczne dla tego działu filmu animowanego tzn. z animacją rysunkowa, wycinankową, lalkowa, materiałów sypkich, fotograficzną, komputerową, ognia i światła. Dowiedzieli się, w jaki sposób rejestruje się animacje na filmie oraz poznali sposoby łączenia różnych technik animacyjnych.

Starsi uczniowie klas IV-VI "byli" na plan filmowym. Mieli oni niepowtarzalną okazje zapoznać się z tym jak powstaje film. Podobnie jak uczniowie młodszych klas spotkanie składało się z dwóch części. Pierwsza część to multimedialna prezentacja i wykłady.

Na podstawie projekcji pt." Alchemia filmu, czyli jak to powstaje" uczniowie poznali zawody osób, które pracują nad filmem. Dowiedzieli się, co to jest scenariusz i w jaki sposób się nad nim pracuje, w jaki sposób powstają efekty specjalne. Poznali rodzaje montażu, planów filmowych i ich role w filmie. Zapoznali się z ciekawymi rozwiązaniami technicznymi. Dowiedzieli się także w jaki sposób dźwięk trafia na taśmę filmową i w którym miejscu się na niej znajduje. Na zakończenie części pierwszej uczniowie zostali zapoznani z procesem, dzięki któremu film trafia do kin.

W drugiej części uczniowie zostali zaproszeni na projekcję filmu pt.: "Mój przyjaciel Hachiko". Film jest oparty na prawdziwych wydarzeniach. Opowiada o niezwykłej więzi psa Hachiko i profesora, który za namowa córki przyjmuje go pod swój dach. Pies codziennie odprowadza swego pana o tej samej godzinie na dworzec, a później po niego przychodzi.

"Spotkanie" z filmem uświadomiło uczniom, że jest on zawsze dziełem zbiorowym, w którym spotyka się wiele dyscyplin sztuki. Uczniowie przekonali się, że nie da się wyprodukować obrazu bez pomocy rzeszy specjalistów takich jak: reżyser, scenarzyści, operatorzy, montażyści, dźwiękowcy, technicy, scenografowie i aktorzy.
Uczniowie bardzo żywo reagowali zarówno na projekcje obu filmów jak i na informacje płynące z multimedialnej lekcji filmowej. Byli pod wielkim wrażeniem tego spotkania, które wzbogaciło ich wiedzę i rozbudziło ciekawość do filmu.

Emilia Kalota