Dziś jest: Piątek 24 listopada 2017, imieniny: Jana i Flory

24-10-2012

SPRAWOZDANIE Z AKCJI 'SPRZĄTANIE ŚWIATA' 2012

W dniu 13.09.2012 r. Szkoła Podstawowa w Cerkwicy uczestniczyła w akcji "Sprzątanie Świata". W akcji brali udział uczniowie klas IV - VI wraz z nauczycielem przyrody, wychowawcami i pedagogiem szkolnym. Hasło tegorocznej akcji "Sprzątanie Świata - Polska" brzmiało: "Kocham, lubię, szanuję… nie śmiecę", nawiązujące do ludowej wyliczanki.
Terenem, który był sprzątany to obszar las mojszewski. Przed przystąpieniem do sprzątania dzieci zostały odpowiednio wyposażone w rękawiczki i worki. Akcja przebiegała sprawnie, uczniowie zebrali 21 worków odpadów, wśród których przewagę stanowiły worki
z plastikiem. Worki zostały złożone przy drodze obok lasu, a następnie wywiezione przez pracowników gminy.
Sprzątanie miało nie tylko zachęcić dzieci do aktywnej działalności na rzecz środowiska, ale także skłonić do refleksji nad stosunkiem do otaczającego świata i tego konsekwencjami.
Cudownie jest kochać przyrodę, pięknie - lubić, ale tak naprawdę wystarczy szacunek - to on nie pozwala nam wyrzucać śmieci do lasu czy na pobocza dróg. Szacunek oznacza szanowanie sił przyrody i troskę o wszystkie jej elementy: ziemię, drzewa, zwierzęta, wodę, gwiazdy itd. i my zatroszczmy się w tym roku o zanieczyszczone przez dzikie wysypiska lasy, łąki i tereny otwarte - skorzystają na tym nie tylko ziemia, drzewa czy zwierzęta a może nawet gwiazdy, ale również my - to szansa dla nas na jesienny spacer po czystym lesie.

Opracowała: Emilia Kalota.