Dziś jest: Piątek 24 listopada 2017, imieniny: Jana i Flory

25-06-2012

DZIEŃ EUROPEJCZYKA

13 czerwca w naszej szkole obchodzony był Dzień Europejczyka - święto europejskich państw. Do wzięcia udziału w obchodach tego święta zostali zaproszeni uczniowie ZSP w Karnicach klas IV-VI, którzy wraz z naszymi uczniami tworzyli konkurujące ze sobą drużyny. Wyniki oceniało jury w składzie: Dyrektor PSP w Cerkwicy Pani Halina Maślij, Dyrektor ZSP w Karnicach Pani Teresa Szydłowska, Dyrektor Gminnego Klubu Kultury Pani Ewa Trębicka i Przewodniczący Rady Gminy Pan Andrzej Przeździęk. Opiekunem uczniów z ZSP w Karnicach była Pani Barbara Gromek. Zawodnikom kibicowali ich koledzy z klas, nauczyciele i przedstawicielki Rady Rodziców.
Impreza była podzielona na dwa etapy: część teoretyczną i sportową. Zadania sprawdzające wiedzę uczniów ze znajomości państw europejskich przygotował Pan Tomasz Heppner. Obejmowały one następujące konkurencje:

 1. Czy znasz europejskie stolice?,
 2. Quiz ACB,
 3. Kto to śpiewa?,
 4. Postaci sportu, muzyki, filmu,
 5. Zadanie matematyczne - przeliczanie walut,
 6. Dyscypliny sportowe,
 7. Co oznaczają tablice informacyjne?

W tej części wygrała klasa V.

Po zakończeniu konkurencji teoretycznych uczniowie wraz z zaproszonymi gośćmi i opiekunami udali się na boisko szkolne, gdzie Pan Łukasz Maślij rozpoczął drugą część imprezy: zawody sportowe. Dzieci zostały podzielone na dwie grupy wiekowe klasy 1-3 i 4-6.
Uczniowie klas 1-3 brali wdział w następujących konkurencjach:

 1. Toczenie piłki lekarskiej (w jednym kierunku), od półmetka chwyt piłki w ręce i bieg z powrotem i przekazanie piłki partnerowi drużyny.
 2. Slalom z piłką nożną między pachołkami/ słupkami/ przeszkodami do półmetka następnie bieg z powrotem z piłką przy nodze, ale bez slalomu.
 3. Bieg w parach z nartami. Narty nie mogą się rozłączyć, jeśli tak się stanie należy narty połączyć dokładnie w tym miejscu w którym się rozłączyły.
 4. Pierwszy zawodnik biegnie do półmetka, drugi podaje do niego piłkę następnie biegnie na miejsce pierwszego zawodnika, a pierwszy wraca i ustawia się na końcu rzędu. Wygrywa rząd którego zawodnik ostatni zakończy zadanie wcześniej niż przeciwnicy.
 5. Skoki na prawej nodze, na półmetku przejście przez szarfę i powrót skokami na lewej nodze.

Dla klas 4-6 zostały przygotowane inne konkurencje:

 1. Narty w obie strony
 2. Slalom z piłką w obie strony
 3. Kozłowanie piłką w obie strony
 4. Podania piętą do zawodnika który wcześniej podbiegł do półmetka, ten podaje wewn. częścią stopy i wraca na koniec rzędu
 5. Zawodnik musi kopnąć piłkę nogą pomiędzy dwa wyznaczone przedmioty, jeśli piłka trafi drużyna zdobywa punkt. Wygrywa drużyna która jako pierwsza trafi 5x (zdobędzie 5 pkt)
 6. Rzuty karne. Broni wyznaczony uczeń, a pierwszy strzela lider drużyny. Oprócz niego strzela 4 uczniów z drużyny. Wygrywa drużyna która strzeliła najwięcej goli spośród 5 strzałów. Jeśli 5 strzałów nie wyłoni zwycięzcy przewidziana jest dogrywka.

Zawody sportowe wygrały wszystkie klasy.

Emilia Kalota