Dziś jest: Piątek 24 listopada 2017, imieniny: Jana i Flory

19-03-2012

WĘDRUJĄCA KSIĄŻKA

Wędrująca książka - uwolnijcie swoje książki

Bookcrossing - to społeczna ogólnoświatowa forma popularyzowania książki i czytelnictwa -- akcja zwana inaczej "uwalnianiem książek", "książkokrążeniem" narodziła się w USA w 2001 roku. W Polsce Bookcrossing funkcjonuje od 2003. Polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych np. kawiarnie, galerie, wybrane sklepy, teatry, kina, biblioteki, jak również w miejscach w tym celu przygotowanych tzw. półkach bookcrossingowych (stoliki, regały, półki), po to, by znalazca mógł je zabrać przeczytać i pozostawić je w tym samym miejscu lub przekazać dalej.

Uwolnij swoje książki, dziel się z innymi radością czytania
Przeczytana książka, leżąca na półce nikomu nie przynosi pożytku, staje się martwa, służy jedynie jako ozdoba. Nabiera życia wówczas, gdy jest czytana, gdy jest w ręku czytelnika. Dlatego też uwalniajmy swoje książki z domowych bibliotek, wypuszczajmy je na wolność. Dajmy szansę innym na ich przeczytanie, uwierzmy, że dzielenie się książką z innymi jest lepsze od jej posiadania.

O co chodzi w całej akcji "uwalniania książek"?
Cele są proste: to popularyzacja książki i czytelnictwa nie tylko wśród dzieci i młodzieży, ale także dorosłych, podniesienie poziomu czytelnictwa w Polsce, przekonanie innych, że dzielenie się jest lepsze od posiadania, znalezienie przyjaciół i znajomych myślących podobnie jak my, i wreszcie o dobrą zabawę.