Dziś jest: Wtorek 16 stycznia 2018, imieniny: Marcelego i Włodzimierza

29-02-2012

MLEKO W SZKOLE

Dzieci uczęszczające do szkoły spędzają przeciętnie 5 - 6 godzin poza domem, a doliczając do tego dojazdy, czas ten może wydłużyć się nawet do 8 - 10 godzin. Okazuje się, że znaczna liczba dzieci i młodzieży nie jada systematycznie posiłków w szkole. Ponadto część z nich wychodzi z domu bez śniadania.
Już kolejny rok Publiczna Szkoła Podstawowa w Cerkwicy uczestniczy w programie ,,Mleko dla Szkół". 17 lutego w naszej szkole odbyły się warsztaty promujące picie mleka i spożywanie nabiału. Pomysłodawczynią warsztatów była Pani Dorota Bujanowska.Podczas zajęć uczniowie klas I-VI układali hasła reklamujące mleko i jego przetwory np. ,,Zdrowe odżywianie to mleczne śniadanie". Każda klasa miała za zadanie wymyśleć swoją nazwę np. Trzeciaki-Mlekołaki (kl. III.), Mleczaki (kl. IV), Jogurciaki (kl. I). Uczniowie wykonywali plakaty pod hasłem: ,,Mleko i jego przetwory". Klasa III wyrabiała masło domowym sposobem pod kierunkiem Pani Zofii Ganowskiej. W przerwie pracy nad warsztatami dzieci wraz z wychowawcami zjadły wspólne śniadanie z wykorzystaniem produktów mlecznych. Uczniowie oglądali w pracowni komputerowej przygotowane filmy z serii ,,Jaka to jest zrobione" dotyczące procesu pozyskiwania i wykorzystywania mleka. Podsumowaniem pracy była prezentacja efektów pracy na apelu - pokaz plakatów, haseł. Na zakończenie kasa III zaśpiewała piosenkę.Ideą Programu "Mleko dla Szkół" jest, aby co dzień każdy uczeń miał szanse na kartonik świeżego pożywnego mleka w swojej szkole. Stało się to realne dzięki temu, że od września 2004 roku mleko spożywane w placówkach oświatowych dotowane jest przez Unię Europejską, a odpłatność za takie mleko stanowi tylko pokrycie minimalnych kosztów.Każde dziecko objęte Programem "Mleko dla Szkół" ma możliwość codziennego wypicia w szkole 0,25 l mleka świeżego (pasteryzowanego) o najwyższej jakości. Dostarczane jest ono w higienicznie zamkniętych kartonikach, jednorazowego użytku. Mleko jest pite przez dzieci w grupie, na "dużych" przerwach często razem z nauczycielem.Celem tej akcji jest dbałość o zdrowie dzieci i młodzieży szkolnej oraz edukacja z zakresu żywienia. Mleko w szkole w ciągu dnia zapewnia dzieciom i młodzieży szkolnej zdrowie, ułatwia naukę, dodaje energii.
 Dzięki Programowi "Mleko dla Szkół":

  • uczniowie otrzymują świeże, pożywne mleko każdego dnia,
  • utrwalamy w dzieciach zdrowe nawyki żywieniowe,
  • dążymy do minimalnego zaangażowania czasowego kadry nauczycielskiej w sprawy związane z zamawianiem i dystrybucją mleka,
  • placówka oświatowa nie ponosi kosztów związanych z uruchomieniem i prowadzeniem programu "Mleko dla Szkół".

Emilia Kalota