Dziś jest: Wtorek 16 stycznia 2018, imieniny: Marcelego i Włodzimierza

10-06-2011

I Gminny Festyn z okazji Dnia Dziecka

W tym roku Dzień Dziecka w Gminie Karnice był świętowany na wyjątkową skalę. Z tej okazji 4 czerwca 2011 r. na stadionie w Cerkwicy zorganizowano wielki festyn dla dzieci, ich rodziców i wszystkich pozostałych zainteresowanych wesołą zabawą.

Atrakcji nie brakowało, towarzystwo dopisało a smaczne jedzenie kusiło zapachami, dlatego też całe popołudnie mieszkańcy gminy chętnie spędzili w Cerkwicy.

Impreza rozpoczęła się o godz. 11.00 poprzez odśpiewanie oficjalnego hymnu wszystkich dzieci – piosenki Majki Jeżowskiej „Wszystkie dzieci nasze są”. Towarzyszyło mu wciągnięcie na maszt flagi przedstawiającej uśmiechnięte słońce, przygotowanej z myślą o uhonorowaniu najmłodszych oraz tych trochę starszych mieszkańców gminy.

Po oficjalnym otwarciu festynu przyszedł czas na wręczenie Orderu „Przyjaciel Świetlika”. Odznaczenie wprowadzone z inicjatywy pracowników Gminnego Klubu Kultury w Karnicach oraz dzieci ze świetlic wiejskich ma na celu wyróżnić osoby bądź instytucje, które przyczyniły się do rozwoju placówek wiejskich. Kapituła Orderu Świetlika powołana w składzie: Ola Michalonek (Przewodnicząca), Beata Buczkowska (Zastępca), Agata Kamyk, Przemek Knutelski, Arek Bereżański, Natalia Nowicka, Bartek Płatała, Dominika Jankowska, Daria Wójcik, Wiktor Kuźmiński i Jakub Kaczyński; w tym roku jednogłośnie nadała tytuł Kawalera Orderu „Przyjaciel Świetlika” Wójtowi Gminy Karnice – Lechowi Puzdrowskiemu. Nowo mianowany Kawaler okazał się godzien tego nadania wypijając szklankę świeżo wyciśniętego soku z cytryn.

W trakcie imprezy dużym powodzeniem cieszyły się zawody strzeleckie zorganizowane dzięki uprzejmości pracowników Ośrodka Szkolenia Kierowców LOK w Gryficach: Mariana Radeckiego, Sławomira Zielińskiego, Agaty Król, Pauliny Wawrzyńskiej i Denisa Radeckiego. Spośród ponad 70 dzieci biorących udział w zawodach wytypowano zwycięzców w trzech grupach: szkoła podstawowa – dziewczęta, szkoła podstawowa – chłopcy oraz gimnazjum. Najlepsi strzelcy zostali uhonorowani pucharami, medalami i dyplomami uczestnictwa. Poza konkursem swoich sił spróbowali również rodzice.

Wiele sportowych emocji przyniosły zawody, które zorganizowano w czterech grupach wiekowych. Zwycięzcami w każdej z grup zostali: grupa do lat 8 – Szymon Stosio, do lat 11 – Jakub Kaczyński, do lat 13 – Łukasz Jewko i do lat 14 – Patryk Telejko. Piękne statuetki wręczone młodym zawodnikom będą stanowić z pewnością miłą pamiątkę ich sportowych wyczynów.

Podczas festynu nie mogło zabraknąć występów strażackich toteż Ochotnicza Straż Pożarna z Cerkwicy przygotowała dla naszych milusińskich i ich rodziców pokazy ratownictwa drogowego. Strażacy wyjaśnili zebranym jak szybko, bezpiecznie i w ramach możliwości zwykłego przechodnia zabezpieczyć miejsce wypadku z udziałem kierowcy samochodu oraz jak pomóc poszkodowanemu. Taka lekcja to cenna nauka dla wszystkich.

Pożywkę dla ducha zapewniły uczestnikom festynu Zespół Szkół Publicznych w Karnicach oraz Szkoła Podstawowa w Cerkwicy – organizując karaoke „Bitwa na głosy” oraz Mały Festiwal Piosenki Dziecięcej. Podczas karaoke odbyła się rywalizacja pomiędzy nauczycielami z obu szkół, którzy zaciekle walczyli o miano bardziej rozśpiewanego grona pedagogicznego. Zmagania te nagradzane były gromkimi brawami rozweselonych uczniów.

W festiwalu piosenki dziecięcej swoje talenty wokalne prezentowali uczniowie z Cerkwicy a także z Karnic, których repertuar opierał się głównie na piosence biesiadnej okraszonej kolorowymi kostiumami.

Zespół Szkół Publicznych w Karnicach przygotował również loterię fantową dla dzieci.

Nie zabrakło również pierwiastka historycznego. W starodawnej wiosce wojów przybyłych na festyn z Trzebiatowa można było obejrzeć stroje sprzed setek lat, podziwiać prawdziwy pokaz walk, a także wypróbować swoich sił podczas strzelania z łuku czy posmakować placków pieczonych średniowiecznym sposobem. Dzieci mogły namacalnie poczuć historię, która okazała się nie być wcale taka nudna.

Przez cały czas trwania imprezy dzieci przybyłe na zabawę odwiedzały namioty oraz stoiska tematyczne.

Gminna Biblioteka Publiczna w Karnicach przygotowała namiot, w którym Elżbieta Maślij, Dyrektor GBP – w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” – wyczarowywała swoim głosem prawdziwie bajkowy świat.

Kolorowe buzie to podstawa dobrej zabawy, dlatego dzieci chętnie ustawiały się w kolejce po fantazyjne malunki wykonywane na twarzy przez ulubione świetliczanki na 6 przygotowanych do tego stoiskach. Po stadionie w Cerkwicy krążyły w związku z tym różne zwierzaki.

Ogólne rozbawienie wywołało stoisko, na którym udostępniono tablicę do rysowania kredą. Utrudnieniem i jednocześnie powodem powstawania nietypowych prac były zasłonięte oczy rysowników. Jako pierwsi swoich sił w tworzeniu dzieł na miarę Picassa spróbowali Wójt, Lech Puzdrowski oraz Przewodniczący Rady Gminy, Andrzej Przeździęk.

Sił do zabawy dostarczyła rozdawana wszystkim przybyłym przepyszna grochówka, smakowicie upieczone kiełbaski oraz soczki. Dodatkowo można było zakupić za symboliczną kwotę ciasto, kawę i herbatę udostępnione na stoisku–kawiarence prowadzonym przez nauczycieli z ZSP w Karnicach.


FOTOGALERIA